Експерти розповіли, чого очікувати на валютному ринку до кінця року
Наприкінці листопада долар двічі оновлював максимуми. Рекордне значення було зафіксовано 28 листопада – 41,60 грн./долар. У результаті за листопад курс долара зріс на 0,8% – з 41,27 грн/долар до 41,60 грн/долар. Чи чекати на зліт курсу долара в грудні? Яким він може бути? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
На валютному ринку України нудно
Голова Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко так прокоментував ситуацію:
"В Україні з доларом нудно. Ті зміни, які відбуваються на валютному ринку, дуже мізерні. Коли курс 40, якщо там плюс-мінус 10-20 копійок, навіть гривня – це зовсім ні на що не впливає. Відтак, ті зміни з курсом, які відбуваються, це звичайні сезонні коливання, які показують, що населення розбагатіло. Це факт, що суттєво зросли доходи населення. В першу чергу, скажено багато заробляють військові. Також бізнес почав більш-менш нормально платити. Як результат населення, як скажене, скуповує валюту. Люди скуповують на мільярди доларів валюти. Виникає запитання: де вони беруть гроші? Відповідь проста: добрі заробітки".
Економіст зауважує, що дійсно на валютний курс, нехай частково, але впливає скупка валюти населенням. Крім того, як би там не було, дуже багато валюти на міжбанку купляє Міністерство оборони і взагалі підприємства, які займаються або виготовленням зброї, або її закупівлею. Тому це також впливає на коливання курсу. Проте на сьогоднішній день ми бачимо дуже слабенькі зміни з курсом.
Олександра Охріменко не прогнозує, що в грудні ми побачимо стрибок долара.
"На сьогоднішній момент на українському валютному ринку, на відміну від російського, дійсно дуже нудно. У нас люди скуповують валюту не тому що остерігаються, що курс стрімко зросте, а тому що просто надлишок грошей, ну, і, знов же таки, війна і в такий час люди хочуть підстрахуватися. Можливо на кінець року і побачимо в обмінниках курс 42, а можливо й ні. У будь-якому випадку на сьогоднішній день валютний ринок України, незважаючи на війну, працює відносно стабільно і коливання курсу якось суттєво на бізнес, на українців не впливають", – підсумував експерт.
Курс відповідає тому показнику, який закладено у бюджеті
Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зазначив, щоб раз і назавжди зняти питання про те, яким може бути курс, потрібно відкрити бюджет України на 2025-й рік, де закладено курс 45 гривень за долар.
"Скориставшись елементарним курсом арифметики, можемо сказати, що закінчувати цей рік ми будемо на середньому курсі 42+ гривні за долар. Тобто у грудні ми матимемо курс 42, а наприкінці 2025 року – 47 гривень за долар", – зазначив співрозмовник порталу "Коментарі".
Олег Пендзин наголосив, що в Україні фактично немає ринку валюти. Тому що єдиним продавцем валюти сьогодні виступає Нацбанк, який бере гроші на продаж від Мінфіну, а той, у свою чергу, з макрофінансової допомоги від наших західних партнерів. Валютні резерви НБУ поповнюються саме з цієї фінансової макрофіндопомоги.
"Тобто, якщо ви єдиний продавець, а водночас, ще й регулятор, то ви самі й встановлюєте курс, який попередньо погодили з урядом. Тому Нацбанк спокійно підняв зараз курс до 41,6 грн. за долар, а в грудні підніме до 42", – пояснив експерт.
Він додав, що у нас всі соціальні платежі виплачуються за рахунок макрофінансової допомоги західних партнерів. Цю допомогу ми отримуємо у доларах, а виплачуємо у гривні. Отже, Мінфіну вигідніший слабший курс, щоб він за свій умовний долар отримав більше гривні.
"І, коли Мінфін більше продає долара для того, щоб здійснити соціальні виплати, курс трохи піднімається. Отже, коли Мінфін продав долари, щоб розрахуватися з пенсіонерами, малозабезпеченими, бюджетниками, курс трохи зміцнюється. Але тренд не змінюється. Курс відповідає тому показнику, який закладено у бюджеті", – підсумував Олег Пендзин.
Читайте також на порталі "Коментарі" -
курси валют зросли: де купувати долар і євро за найкращою ціною.