У 2024 році банки були субсидовані с держбюджету на 84 млрд. грн, - Данилишин

Джерелом ліквідності для банків, які забезпечили ці інвестиції, стало фінансування фіскального дефіциту урядом через кошти міжнародної допомоги.

Останнім часом представники Національного банку відзначають, що банківський сектор став головним джерелом наповнення державного бюджету завдяки інвестиціям у державні облігації, підвищенню ставки податку на прибуток до 50% і виплаті дивідендів державними установами, які контролюють більш ніж половину активів цього сектору.

Економіст Богдан Данилишин пропонує оцінити орієнтовні доходи банків від держави за 2024 рік. Зокрема, доходи від відсотків по депозитних сертифікатах складають 78 млрд грн, по ОВДП — 86 млрд грн, а по пільгових кредитах — 21 млрд грн. Всього це дає 194 млрд грн.

Експерт запропонував підрахувати, скільки банки виплатять до державного бюджету у 2024 році. Податок на прибуток банків за оцінкою складе 79 млрд грн, а дивіденди державних банків — 32 млрд грн. Загалом це 111 млрд грн.

Таким чином, баланс між доходами та виплатами складає 84 млрд грн. Це означає, що фактично у 2024 році банки отримали субсидію з державного бюджету на суму 84 млрд грн.

Водночас у 2024 році банки здійснили нетто-інвестиції в ОВДП на суму 234 млрд грн. Однак варто зазначити, що ці інвестиції — не просто "донорство", а добре оплачувані послуги з відсотковими ставками, що значно перевищують рівень інфляції.

Додатково слід зазначити, що джерелом ліквідності для банків, які забезпечили ці інвестиції, стало фінансування фіскального дефіциту урядом через кошти міжнародної допомоги.

З 2022 по 2024 рік чиста грошова емісія НБУ внаслідок фіскально-монетарних операцій склала 624 млрд грн, а нетто-інвестиції банків в гривневі ОВДП — лише 327 млрд грн за період з січня 2022 по листопад 2024.

Тому, порівнюючи це з коштами платників податків та міжнародних партнерів, можна сказати, що таке "донорство" виглядає досить сумнівно.

Портал "Коментарі" раніше писав, що Національний банк України затвердив нові правила функціонування системи електронних платежів (СЕП) та встановив порядок роботи банківської системи на період завершення 2024 року та на початок 2025 року.