Як банки працюватимуть під час святкових вихідних: офіційні роз'яснення

Система електронних платежів, як і впродовж всього 2024 року, працюватиме безперервно у режимі 24/7.

Національний банк України затвердив нові правила функціонування системи електронних платежів (СЕП) та встановив порядок роботи банківської системи на період завершення 2024 року та на початок 2025 року. Ці зміни були оголошені через офіційну пресслужбу НБУ.

Згідно з повідомленням, Система електронних платежів, як і впродовж всього 2024 року, працюватиме безперервно у режимі 24/7. Платежі будуть здійснюватися з поточною календарною датою, яка відповідатиме встановленому технологічному регламенту роботи системи. Це забезпечить стабільність фінансових операцій та безперебійність функціонування платіжної інфраструктури України навіть у святкові дні.

Водночас 30 грудня 2024 року настане винятковий випадок. Платежі в іноземній валюті через Державну казначейську службу України будуть проводитись через Національний банк та АТ "Укрексімбанк" лише до 13:00. Після цього часу розрахунки з погашення та обслуговування державного боргу триватимуть до 16:00. Це обмеження, ймовірно, пов’язано із забезпеченням коректного виконання державних фінансових зобов'язань наприкінці року.

Окрім того, 31 грудня 2024 року та 1 січня 2025 року СЕП не буде обробляти платіжні та інформаційні повідомлення від або до Державної казначейської служби. Це може вплинути на роботу бюджетних та державних установ, однак загалом банківська система, валютний ринок і депозитарій НБУ будуть працювати у звичайному режимі. Це означає, що банки та інші фінансові установи можуть здійснювати свою діяльність без значних обмежень у зв’язку з новорічними святами.

Зазначено, що також на час свят будуть тимчасово призупинені послуги з поштових операцій. Так, найбільші поштові оператори України, такі як "Укрпошта" і "Нова пошта", припинять свою діяльність 1 січня 2025 року, тому клієнти не зможуть звернутися до відділень цих компаній у перший день нового року. Це стосується як особистих посилок, так і надання інших послуг.

Водночас Київ, як і інші міста країни, планує зберегти комендантську годину на новорічні свята. У столиці України вона залишатиметься без змін і діятиме з півночі до 5:00 ранку. Це рішення, як і раніше, зумовлене необхідністю забезпечити безпеку громадян і порядок у період святкувань.

Ці заходи є частиною загальних зусиль, спрямованих на забезпечення стабільної роботи фінансової інфраструктури країни у період свят, коли традиційно спостерігається підвищене навантаження на платіжні системи та обмеження на працюючі сервіси.

Портал "Коментарі" раніше писав, що роль обмінного курсу гривні до долара в Україні залишається значною. Водночас відбувається процес переходу ролі номінального якоря монетарної політики НБУ від курсу до інфляції.