Податкова розсилає "листи щастя" українцям: які штрафи чекають порушників

Українці масово почали отримувати листи від податкової: кому загрожують штрафи

Тисячі українців уже отримали листи з вимогою з’явитися до податкової для пояснень — через отримання переказів, зокрема від NovaPay — платіжної системи "Нової пошти", яка передає дані про отримувачів коштів до податкової.

У разі, якщо податкова визнає діяльність підприємницькою, але без відповідної реєстрації, особі загрожує штраф від 17 тис. до 34 тис. грн за перше порушення, і до 85 тис. гривень — за повторне. Також можливе донарахування податків, подання протоколу до суду та, за певних умов, — відкриття кримінального провадження. Про це пишуть ЗМІ.

Як розповідає Економічна Правда, на початку травня понад 3000 фізосіб отримали листи з формулюванням "ознаки здійснення господарської діяльності без держреєстрації". Це стосується переказів від NovaPay — платіжної системи "Нової пошти" — яка передає дані про отримувачів коштів до податкової. Усього 212 із понад 3000 осіб виявилися зареєстрованими як ФОП, інші — потенційні порушники податкового законодавства.

З 1 березня 2024 року набрали чинності зміни до наказу Мінфіну № 317, які зобов’язали платіжні системи деталізувати в фіскальних чеках дані не лише платника, а й одержувача коштів. Ці зміни фактично відкрили податківцям доступ до інформації про отримувачів платежів із коментарем "за товар" — особливо, якщо це відбувається регулярно.

Ідеться переважно про користувачів платформ на кшталт OLX, Prom.ua, а також маркетплейсів типу Rozetka або клієнтів "Укрпошти". Ключовим сигналом для ДПС стає регулярність: наприклад, два-три перекази щомісяця, навіть на невеликі суми, можуть трактуватися як "систематична господарська діяльність".

"Через 200 гривень — системна діяльність?", — обурюється одна з користувачок у Facebook, яка отримала виклик після двох переказів від NovaPay.

Водночас одноразові продажі особистих речей не вважаються господарською діяльністю. Якщо особа зможе довести, що не продавала товари на постійній основі — штрафу можна уникнути.

У коментарі для "ЕП" в ДПС підтвердили, що перевірки лише почались, і масове надсилання "листів щастя" триватиме. Платформи доставки та маркетплейси вже попереджені: дані будуть надходити до ДПС регулярно.

Фінансисти радять тим, хто постійно щось продає в інтернеті, або перейти на легальну діяльність, або використовувати сервіси без прямої фіскалізації переказів — хоча останнє в майбутньому також може бути врегульовано.

Нагадаємо, портал "Коментарі" писав, що ДПС насамперед націлена на профілактику та упередження порушень, які можуть виникати у платників податків та громадян через хибну організацію господарських операцій, та не має на меті лише застосування фінансових (штрафних) санкцій.