Ринки обережні, основні гравці притримують ресурси
Початок травня для гривні почався з непростих часів: курс долара після двотижневого спаду знову пожвавився, євро після короткої паузи підстрибнув вгору так стрімко, що залишив позаду позначку 47 гривень і продовжував дорожчати. Чому зростає курс євро і що впливатиме на долар далі? Які прогнози щодо курсу на травень? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Ринкові гравці реагують на тарифну війну
Економіст, президент Міжнародного інституту свободи (Україна) Ярослав Романчук зазначив, що фундаментальний вплив зміни курсу долара до євро – це є наслідком коригування торговельного платіжного балансу між зоною євро та, власне, Америкою, тобто зоною долара.
"Насправді нічого незвичайного немає. Не зайвим буде нагадати, що в день запровадження євро 25 років тому у Польщі курс уже був 1 до 18. Те, що ми маємо сьогодні, це відображення ринкових тенденцій. Я не бачу ні з боку Центрального банку Європи, ні з боку Американського центрального банку (ФРС) жодних інтервенцій, які говорили б про те, що є якийсь штучний інтервенціонізм держави про те, щоб, наприклад, вести девальваційну політику, грубо кажучи валютну війну. Те, що ми бачимо це, насамперед, реакція ринкових гравців на тарифну війну, яку розпочав 2 квітня Трамп. Це відображення очікувань, оскільки ніхто не знає, що буде далі, тому що Трамп остаточно заплутав усіх своїм митом", – зазначив експерт.
За його словами, ринки обережні, основні гравці притримують ресурси. Те, що відбувається в Україні, – це відображення саме цих процесів. Наш фінансовий ринок не займає навіть 1/10% світового. Ми жодного чинника впливу не маємо.
Ярослав Романчук каже, що 41-47 грн за долар та євро – це той коридор, який, швидше за все, зберігатиметься. Але все залежатиме від того, що буде з фінансовою політикою Європейського Союзу та США.
Подальші кроки США можуть стабілізувати валютний ринок України
Голова Комітету економістів України Андрій Новак так прокоментував ситуацію:
"Невеличка девальвація гривні, яка зараз відбувається, це, в основному, реакція на ризики, пов'язані з важко прогнозованим розвитком ситуації на фронті. Бачимо, що нова адміністрація США, принаймні останніми днями, дуже багато зробила неоднозначних заяв не на користь України, а більше на користь Росії. Це безумовно, що створює сумніви у подальші військовій і фінансовій підтримці Сполучених Штатів Америки для України. А ця підтримка від моменту початку великої війни була найбільшою серед всіх країн світу. І припинення американської допомоги значно ускладнило ситуацію на фронті для України. Відбувається така негативна реакція на негативні очікування від розвитку війни, а негативні очікування в Україні, як правило, призводять до підвищеного попиту на так звані тверді валюти".
За словами Андрія Новака, те, що євро підскочив більше, ніж долар, пояснюється їхнім курсом на світовому ринку, де ми бачимо, що долар девальвує по відношенню до євро. Тому в Україні відбувається дзеркальне відображення нашого курсу до долара і до євро відповідно до взаємного курсу між цими валютами на світовому ринку.
"Щодо прогнозу курсу на травень, то подальша ситуація буде залежати від, перш за все, відносин між Україною і США. Наразі бачимо, що прийшли позитивні новини щодо підписання довгоочікуваної угоди між США і Україною про рідкоземельні метали. Остаточна версія яка була підписана значно відрізняється від первинної версії. І зараз підписана угода є дуже вигідною саме для України. Плюс бачимо заяви від Білого дому про те, що американці зрозуміли, що Путін їх водить за носа і вони вже заявили, що фактично продовжують підтримку України. І навіть вже є заява Білого дому, що США забезпечать те, щоб Україна була вільною, мирною і суверенною державою. Такі сьогоднішні події і заяви можуть кардинально змінити весь той тривожний негатив, який був останні три місяці між Україною і США, а це, у свою чергу, може стабілізувати валютний ринок України і стабілізувати відповідно курс гривні до долара і до інших валют світу", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".
Читайте також на порталі "Коментарі" - чи справді українці почали масово здавати валюту : що відбувається з курсом.