Рубрики
МЕНЮ
Клименко Елена
У Фонді вважають, що
українці наразі сплачують лише близько половини від реальної ринкової вартості
за електроенергію та газ
Українські тарифи на комунальні послуги для населення досі значно відстають від
ринкових показників. Водночас, підвищення тарифів не повинно залишати без
належної підтримки найбільш вразливі верстви населення. Такі рекомендації
містяться у меморандумі Міжнародного валютного фонду (МВФ).
Фото: з відкритих джерел
За даними МВФ, незважаючи на зростання тарифів на електроенергію для домогосподарств у 2023 та 2024 роках, їх рівень починався з дуже низьких показників. Тарифи на опалення та гаряче водопостачання досі регулюються мораторіями, введеними на початку війни, і залишаються значно нижчими за реальні ринкові ціни.
"За оцінками Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) на 2025 рік, тарифи на електроенергію для населення становлять приблизно половину вартості, яку сплачують малі підприємства в Києві. Ціни на газ для побутових споживачів покривають близько 50% від фактичних ринкових витрат", — йдеться у документі.
Тому експерти МВФ наголошують на необхідності розробити комплексний план для формування стабільного та ефективного сектору енергопостачання після завершення війни. У цьому плані тарифи мають відображати реальні витрати, а також враховувати соціальні фактори через впровадження нових методик їх розрахунку.
Підвищення тарифів має сприяти відновленню рентабельності споживчого сегменту енергетики, полегшити борговий тягар, який накопичився в окремих сферах, а також стимулювати конкуренцію на оптовому й роздрібному ринках. Крім того, це посилить мотивацію до впровадження заходів з енергоефективності.
Варто зазначити, що Національний банк України (НБУ) раніше повідомив — тарифи на комунальні послуги у 2025 році залишаться на поточному рівні. Проте з 2026 року очікується поступове приведення тарифів до економічно обґрунтованих значень, що відповідають реальним витратам на енергопостачання.
Як вже писали "Коментарі", програма МВФ з Україною передбачає плаваючий курс гривні до долара. Це потрібно для стабільності. Таку заяву під час брифінгу зробила директор Департаменту комунікацій МВФ Джулі Козак.