Головна Статті Фінанси 2024 Як змінилися зарплати українців за період великої війни
commentss Cтатті Всі новини

Як змінилися зарплати українців за період великої війни

З початком повномасштабної війни в Україні зарплати зазнали суттєвих змін

25 червня 2024, 01:05
Поділіться публікацією:

Повномасштабна війна в Україні внесла значні зміни не тільки в соціально-економічну, але й в трудову сферу країни, зокрема у питаннях оплати праці. Але, попри складні умови, на ринку праці спостерігається позитивна динаміка заробітних плат у багатьох сферах діяльності.

Як змінилася зарплата українців за 2 роки повномасштабної війни

 
За останні 2 роки, що стали випробуванням для всієї країни, український ринок праці продемонстрував не лише здатність до виживання, але й до поступового відновлення та росту. Згідно з дослідженнями провідної рекрутингової платформи Work.ua, середня зарплата в Україні з 2022 по 2024 рік зросла на 30% або 4,5 тисячі гривень і на початок 2024 року становила 19,5 тисяч гривень.
 
Попри інфляційні процеси, які в 2022 році досягли 26,6%, а в 2023 році склали 5,1%, зростання заробітних плат стало одним із ключових факторів, що підтримують внутрішній споживчий попит та сприяють підвищенню життєвого рівня громадян. Це зростання, зокрема, стало можливим завдяки відновленню кількості вакансій, яке у першому кварталі 2024 року досягло 93% від показників до початку повномасштабного вторгнення.
 
Серед областей, які продемонстрували найбільший приріст кількості вакансій, лідирують Закарпатська, Івано-Франківська, Хмельницька, Львівська, Вінницька, Рівненська та Чернівецька. Цікаво, що саме ці регіони стали прихистком для значної кількості внутрішніх переміщених осіб, що, своєю чергою, стимулювало попит на працю та сприяло економічній активності.
 
Важливою тенденцією стало також збільшення частки жінок та молоді до 25 років на ринку праці, що вказує на зміну демографічної структури працездатного населення та можливо відображає вплив мобілізації на чоловічу частину населення. Це також може свідчити про підвищену мобільність та гнучкість молодого покоління у пошуку роботи.
 
За абсолютною кількістю пропозицій роботи лідирують такі області, як Київська, Львівська, Дніпропетровська, Одеська та Харківська області.
 

Динаміка змін на ринку праці у 2024 році

Ринок праці в Україні у першому кварталі 2024 року продемонстрував позитивну тенденцію зростання середньої заробітної плати, що стало яскравим показником адаптації економіки до викликів повномасштабної війни. Згідно з даними Державної служби статистики, середня заробітна плата в Україні зросла на 22,5% та становила 18 903 грн, свідчачи про зміцнення фінансового становища українців.

Як змінилися зарплати українців за період великої війни

Як змінилися зарплати українців за період великої війни


Значне зростання доходів спостерігається в секторі інформації та телекомунікацій з середньою зарплатою 49 473 грн, що на 35,6% більше порівняно з минулим роком. Не відстають від IT по доходах працівники сфери фінансів та страхування з середньою зарплатою 39 116 грн. Такі показники вказують на високу цінність фахівців у цих галузях, а також на тенденцію до цифровізації та автоматизації процесів у сучасній економіці.


Водночас, неабиякий інтерес викликає ріст заробітної плати в секторі водного транспорту, де середня зарплата зросла на 42% та склала 26 085 грн. Це може вказувати на відновлення та розвиток логістичних ланцюгів, що є ключовим для підтримки економічної активності країни.
Попри загальну позитивну тенденцію, існують сектори з відносно низькою середньою зарплатою, зокрема у сфері культури та освіти. Це вимагає додаткових заходів для підвищення привабливості цих професій та забезпечення гідного рівня життя для працівників.


Зростання кількості вакансій, які роботодавці розмістили попри дефіцит кадрів, свідчить про відновлення ринку праці та потребу бізнесу в кваліфікованих працівниках для подальшого розвитку. Втім, стабілізація середньої заробітної плати на рівні 20 тисяч гривень вказує на необхідність подальших реформ для підтримки зростання доходів та підвищення конкурентоспроможності української економіки.


У цьому контексті ключовим завданням для уряду та бізнесу залишається створення сприятливих умов для залучення та утримання кадрів, забезпечення гідних умов праці та розвитку професійного потенціалу громадян.


Середня зарплата в червні 2024 року по галузях економіки


Згідно з даними платформи work.ua станом на червень 2024 року ситуація з середніми зарплатами за вакансіями та резюме в різних галузях виглядає наступним чином.


У сфері IT, комп'ютерів та інтернету середня зарплата за вакансіями складає 20 439 грн, що демонструє високу оцінку спеціалістів у цьому напрямку, незважаючи на невелику різницю з середньою зарплатою за резюме, яка становить 20 381 грн.


Адміністрація та керівництво середньої ланки мають вищу за середню по ринку зарплату за резюме — 23 072 грн, порівняно з 21 215 грн за вакансіями, що свідчить про підвищений попит на кваліфікованих менеджерів.


В галузі будівництва та архітектури середня зарплата за вакансіями становить 21 682 грн, що також відображає стабільний попит на фахівців, порівняно з середньою зарплатою за резюме — 23 652 грн.


Сектор бухгалтерії та аудиту має середню зарплату за вакансіями на рівні 17 354 грн, що є одним із нижчих показників, однак середня зарплата за резюме зросла до 19 250 грн, демонструючи вищий рівень очікувань спеціалістів.


Освіта та наука в Україні також відчули вплив повномасштабної війни, але, попри це, сектор продемонстрував стійкість. Середня зарплата за вакансіями в цій сфері становить 17 080 грн, що є одним з нижчих показників у порівнянні з іншими галузями. Однак середня зарплата за резюме зросла до 18 408 грн, вказуючи на високу цінність спеціалістів у цій галузі.


Середня зарплата за вакансіями в медицині та фармацевтиці складає 19 511 грн, а за резюме зросла до 20 075 грн, що підкреслює зростаючий попит на кваліфікованих медичних спеціалістів у контексті війни.


Середня зарплата за вакансіями в галузі будівництва становить 21 682 грн, що є одним з найвищих показників серед галузей економіки. В той же час, зарплата за резюме збільшилася до 23 652 грн, вказуючи на високу потребу в кваліфікованих фахівцях для відновлення та розвитку інфраструктури країни.


Найвища середня зарплата за вакансіями спостерігається у сфері топменеджменту та керівництва вищої ланки — 27 810 грн, що підкреслює ключову роль таких спеціалістів у управлінні розгалуженими структурами під час кризи.


Загалом, середня зарплата на ринку праці України становить 19 417 грн за вакансіями та 19 888 грн за резюме, що вказує на певне зростання оплати праці в багатьох сферах діяльності. Це зростання зарплат є свідченням зусиль українського бізнесу та уряду адаптувати економіку до нових умов, забезпечуючи водночас підтримку робочої сили в період воєнного стану.


Наразі, ситуація на ринку праці в Україні показує, що попри виклики, пов'язані з мобілізацією та міграцією, існує позитивна динаміка зростання зарплат у багатьох сферах. Це демонструє адаптацію економіки до нових реалій та підкреслює важливість інвестицій в розвиток ключових галузей для подальшої стабілізації та зростання заробітних плат.Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!

No matter

25 червня 2024, 03:35

Який дебіл писав цю статтю? Правда полягає у тому, що вже у 2015 році американські генерали узгоджували рівень зайнятості громадян України у поточних бойових діях. Шкода, не вистачило розуміння щодо поточних подій своєчасно, хоча у книзі Самьюеля Хантінгтона "Зіткнення цивілізацій" все було прописано досить доступно. Повірити було важко. Привіт модераторам.

Хтось з боку

25 червня 2024, 01:57

Зросли зарплати)) сміх тай годі, зарплати на 30% а курс у.о. на 50%, тоюто жити стало ще дорожче .


Новини