Головна Статті Фінанси 2025 Курс євро б'є історичні рекорди: причини подорожчання європейської валюти та прогнози експертів
commentss Cтатті Всі новини

Курс євро б'є історичні рекорди: причини подорожчання європейської валюти та прогнози експертів

Чому так підскочив курс євро та чого чекати далі

6 липня 2025, 05:12
Поділіться публікацією:

На початку липня 2025 року курс євро в Україні досяг рекордного рівня, перевищивши 49 гривень. За даними Національного банку України, станом на 2 липня офіційний курс євро становив 49,41 грн, що стало новим історичним максимумом. Від 12 червня офіційний курс зростав майже щодня — лише за останні два тижні це вже сьоме оновлення. З моменту першого підвищення у червні — з 47,5 до 48,08 грн — вартість євро зросла майже на 2 гривні.

Курс євро б'є історичні рекорди: причини подорожчання європейської валюти та прогнози експертів

Курс євро б'є історичні рекорди: причини подорожчання європейської валюти та прогнози експертів

Причинами таких карколомних змін курсу є не лише спекулятивні коливання, а й низка фундаментальних економічних факторів. Зокрема, зростання попиту на євровалюту серед українських імпортерів, активність на міжнародному ринку, а також геополітичні та монетарні процеси що формують глобальні валютні тенденції. У цьому контексті курс євро в Україні вже не просто внутрішній показник, а відображення ширших світових процесів, у яких країна залишається вразливою до зовнішніх економічних впливів.

Валютний ринок: поведінка банків і обмінників

Ситуація з курсом євро у банківських установах та обмінниках підтверджує високий рівень волатильності на валютному ринку. Увечері 1 липня банки пропонували готівковий курс на рівні 48,85–49,57 грн (купівля/продаж). Обмінні пункти — 49,26–49,78 грн. Фінансовий аналітик Олексій Козирєв у коментарі зазначив, що у найближчі тижні курс готівкового євро коливатиметься в межах 48,1–49,6 грн. Він також спрогнозував, що в обмінниках євро дещо здешевшає, утримуючись у коридорі 48,2–49,5 грн.

"Євро залишиться головним інструментом для спекулятивного заробітку у найближчі тижні. Причому обмінники й банки будуть змушені часто змінювати свої цінники з приймання та продажу протягом дня – залежно від ситуації на міжнародному ринку та поведінки українського міжбанку щодо євровалюти", — пояснив Козирєв.

Така динаміка змушує громадян бути особливо обережними під час валютних операцій. Адже цінники можуть змінюватися навіть упродовж дня. Попит на євро також зростає з боку фізичних осіб, які намагаються захистити заощадження, або здійснюють покупки за кордоном. Усе це створює додатковий тиск на валютний ринок, змушуючи регулятора враховувати і поведінкові, і технічні фактори.

Чому зростає євро: внутрішні й зовнішні чинники

Пояснити різке зростання євро в Україні можна як внутрішніми, так і зовнішніми економічними факторами. Експерт з фінансів Олена Сосєдка вважає, що до кінця 2025 року курс євро може досягнути 50 гривень. На її думку, головними причинами є високий попит на євро з боку імпортерів, а також активна спекулятивна діяльність на валютному ринку.

"До грудня євро цілком реально може наблизитися до позначки 50 грн. І тут головна рекомендація – уважно слідкувати за ринком і уникати панічних рішень", – зазначила Сосєдка.

Окрім того, підвищення євро на міжнародному ринку відбувається на тлі послаблення долара. Як пояснив економіст Олег Пендзин, одна з причин — торгівельна політика Дональда Трампа, що провокує зростання бюджетного дефіциту США. Через ухвалений податковий закон, який активно критикує бізнес-спільнота, включно з Ілоном Маском, дефіцит бюджету США може збільшитися на 2,5 трильйони доларів. Це неминуче вплине на зниження долара й, відповідно, на зростання євро.

"Це співвідношення не може не відобразитися на курсі американської грошової одиниці по відношенню до базових валют", – зауважив Пендзин в ефірі Української Служби Інформації.

Чи варто українцям інвестувати в євро

Попри рекордне зростання євро, експерти не радять вкладати всі заощадження виключно в цю валюту. Олексій Козирєв наголошує, що економіка Євросоюзу перебуває на межі рецесії та стагнації. "Локомотиви" економіки – Німеччина та Франція – не в змозі забезпечити стабільне зростання для всього блоку, а економічна нерівність між країнами-членами лише поглиблюється. Також зберігається залежність від енергоносіїв, що робить єврозону вразливою до цінових шоків.

Козирєв зазначає, що надмірне зміцнення євро не вигідне ні ЄЦБ, ні експортерам. Адже це знижує конкурентоспроможність європейських товарів на глобальному ринку, що в умовах геоекономічної конкуренції може негативно вплинути на економічну динаміку всередині ЄС. Відтак, хоча євро на хвилі глобальних тенденцій може виглядати стабільною інвестицією, варто дотримуватися принципу валютної диверсифікації.

Чи перейде Україна на євро: позиція НБУ та МВФ

На тлі зростання євро знову постає питання, чи можливий перехід України на єдину європейську валюту. Директор МВФ Вітас Васіляускас заявив, що вступ до Євросоюзу передбачає перехід на євро, однак додав, що українцям варто просто адаптувати свою правову систему і стати частиною "клубу".

Попри це, заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук наголосив, що відмова від гривні — це питання дуже далекої перспективи. Лише оцінка готовності до такого кроку, за його словами, може тривати 10–15 років. А зважаючи на структуру українських валютних резервів, що наразі зберігаються переважно в доларах, і високий рівень залежності від зовнішнього фінансування, перехід на євро є швидше політичним, ніж економічно обґрунтованим рішенням.

"Гривня наразі перебуває на узбіччі світових інвестиційних процесів, а перехід на євро вимагає не лише політичної волі, а й суттєвих макроекономічних змін", – зазначив економіст Олег Пендзин.

Прогнози на липень: як курс євро вплине на ціни

Питання впливу зростання курсу євро на внутрішні ціни не менш важливе. Олег Пендзин вважає, що ключовим чинником інфляції в Україні залишатиметься продовольчий кошик. При інфляції 15,9% саме соціально значущі продукти зросли в ціні на 22,5%. Тому осіння динаміка цін більше залежатиме від українського врожаю, ніж від співвідношення євро/долар.

Проте не варто недооцінювати ефект курсу на вартість імпортованих товарів. Зростання євро призводить до подорожчання продукції, яку закуповують за межами країни — від електроніки до медикаментів. Це, своєю чергою, може відобразитися на індексі споживчих цін. Водночас банки та обмінники вже готуються до нових змін, регулярно оновлюючи курсові таблиці.

Таким чином, ситуація з курсом євро в Україні є багатовекторною. Вона охоплює як міжнародну політику, так і внутрішні ринкові настрої, і вимагає від громадян уважного стеження за новинами, а від уряду — гнучкої та відповідальної монетарної політики.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини