Рубрики
МЕНЮ
Ткачик Олеся
Хто б що не говорив, а економічний фронт грає одну з ключових ролей у війні. І це не лише про зарплати для військових. Захисників потрібно одягати, купувати їм зброю та техніку, платити зарплату або виплачувати їх сім'ям компенсації у разі загибелі. При цьому важливо розуміти, що як ніколи важливий і тил, який повинен мати кошти хоча б для того, щоб закривати свої базові потреби. В іншому випадку розмови про мир за будь-яку ціну звучатимуть все частіше. І дуже дивно, що уряд цього не розуміє, продукуючи безглузді рішення чи корупційні скандали. Схоже, що замість останнього вирішального ривка, щоб здобути перемогу, там розслабилися, звикли до війни і вирішили поводитися так само, як і до повномасштабного вторгнення. Тобто заробляти зараз просто не на дорогах, а війні.
Наслідки війни в Україні
У війні втрати поділяються на дві частини – власне людські та економічні. І з оцінкою за обома параметрами справи йдуть дуже непросто.
Так, людські військові втрати оцінюються дуже по-різному навіть офіційними особами держав:
- президент Володимир Зеленський оцінив втрати ЗСУ у 45 100 осіб убитими та 370 тисяч пораненими, а втрати РФ у 300-350 тисяч убитими та до 700 тисяч пораненими;
- президент США Дональд Трамп заявив про загибель 700 тисяч бійців ЗСУ та 1 млн російських військових.
Хоча людське життя безцінне, в економічному вимірі втрати таки мають свою ціну. Так, одноразова виплата за загиблого під час бойових дій бійця може досягати 15 млн грн, тобто сім'ї 45 тисяч бійців ЗСУ, названих Володимиром Зеленським, можуть претендувати на виплату 675 млрд грн або близько 16 млрд дол. Одноразова виплата для інвалідів коливається від 671 тисяч до 1 млн 73 тисяч гривень залежно від групи, а щомісячна пенсія не нижче 8499 гривень.
Але крім прямих втрат у вигляді виплат та пенсій, загиблі та непрацездатні бійці мимоволі завдадуть економіці і втрат у вигляді продукції, яку не зможуть виробити. Так, якщо середній показник ВВП на 1 українця у 2023 році становив 5181 долар США, втрата 100 тисяч робочих рук еквівалентна втраті 500 млн дол. невиготовленої продукції.
Але це явно блідне на тлі 4,2 млн. українців, які на кінець 2024 року вважалися біженцями в країнах Європи. Якщо за підрахунками міністра національної єдності України Олексія Чернишова, назад до країни повернуться тільки 30% тих, хто виїхав, українська економіка може втратити 3 млн пар робочих рук і ще 15 млрд дол. валового внутрішнього продукту
При цьому економічні збитки від російської агресії президент Володимир Зеленський оцінив у 800 млрд дол., американський Bloomberg на відновлення будівель, інфраструктури та економіки України вважає щонайменше 230 мільярдів доларів.
Інший економічний показник – ціна війни, тобто прямі фінансові витрати на її ведення. Так, згідно з даними колишнього фінансиста Bank of America та Morgan Stanley Крейга Кеннеді у колонці для Navigating Russia ціна війни для Росії може становити близько 400 млрд дол. 50% цієї суми припадають на прямі військові витрати і ще 50% на приховане фінансування банками підприємств російських ВПК. Ще близько 100 млрд дол. за підрахунками порталу Мінфін може коштувати російську техніку, знищену в Україні.
Також слід додати близько 300 млрд. дол. російських активів, "заморожених" у світі після нападу на Україну — вони хоча формально і не витрачені, але для країни-агресора явно перебувають у графі "збиток".
Витрати України на війну порахувати складніше, так згідно з офіційними даними за 2022-2024 роки Україна витратила на війну приблизно 191 млрд дол.
- 44 млрд дол . 2022-го;
– 1 трлн 843 млрд грн. або 47 млрд. дол. при середньому курсі 38 грн. 2023-го ;
- Близько 100 млрд дол. 2024-го.
Водночас, на що саме пішли ці гроші, а головне – їхнє походження, невідомо, оскільки за підрахунками ЗМІ , на листопад 2024 року Україна отримала або їй була обіцяна, міжнародної допомоги на суму 391 млрд євро.
В основному оборонну війну України проти Росії фінансують міжнародні партнери (цифри на 31 жовтня 2024 року), основні витрати припали на такі країни як:
США – майже 119 млрд. євро;
ЄС – 115,6 млрд. євро;
Німеччина – 25,5 млрд. євро;
Великобританія – 23,6 млрд. євро;
Норвегія – 13,1 млрд. євро.
Водночас, як стверджує спікер НАТО Еллісон Харт, у 2024-му році внесок США в допомогу Україні став менш помітним, ніж від інших країн, що входять до блоку НАТО. Так, з наданої допомоги більш ніж на 50 млрд євро, більше половини припали на країни Північноатлантичного Альянсу і Канаду, а менша частина на власне США.
При цьому експерти побоюються, що допомога від донорів знижуватиметься щороку, тому незрозуміло, як економіка України виживатиме в майбутньому. Але, схоже, уряд "так далеко вперед" не заглядає.
Втім, значно важливіша для пересічних українців відповідь на запитання – як війна позначилася на особистому добробуті, і тут відповідь буде гнітюча:
- так, лише за офіційними даними інфляція за 2022-2024 роки становила 43,7%, тобто українці стали платити за ті ж товари чи не в 1,5 рази більше, ніж раніше
- наступний важливий показник – курс долара, який із 29 гривень напередодні російського вторгнення за 3 роки зріс до 42,3 гривень або майже на 46%;
- нарешті, валовий внутрішній продукт за час війни навіть зріс – з 5,2 трлн грн у 2022-му до 6,5 трлн грн. за підсумками 2023-го (даних за 2024-й поки що немає). Якщо оцінювати у доларах, ВВП також зріс – зі 162 млрд. дол. до 178,8 млрд. дол. Але в той же час експерти прогнозують зростання ВВП за підсумками 2024-го до 199,5 млрд дол., що, як і раніше, буде меншим за показник 2021-го.
Для порівняння аналогічні показники в російській економіці виглядають набагато краще:
- інфляція за офіційними даними становила 28,8%;
- курс долара до рубля впав з 80 рублів 23 лютого 2022 до 91,5 руб. на середину лютого 2024 року;
- ВВП РФ виріс у доларах з 1,83 трлн дол. 2021-го до 2,14 трлн дол. 2024-го.
Здавалося б, влада в Україні мала б стурбуватися тим, що народ, хоч і під час війни, почав жити бідніше, а економіка падати. Але, як завжди, рішення було прийнято максимально популістське. Йдеться про виділення кожному українцю по тисячі гривень.
"Замість реального зміцнення обороноздатності держави замість дофінансування Міністерства оборони України, потреба якого на цей рік становить додаткових 6,7 млрд грн — уряд витягує з резервного фонду 5 млрд для розпилення їх у вигляді 1000 грн кожному, хто звернувся!", — заявила народний депутат Ірина Фріз.
Крім цього, уряд ще раз дав у штангу і вирішив ускладнити життя малому та середньому бізнесу. Йдеться про зміну податкового періоду для подання звітності з ПДФО та ЄСВ із квартального на місячний. Адвокат Ігор Головань зазначає, що такий крок не лише створює додаткові труднощі для підприємців, а й фактично перетворює податкову систему на інструмент бюрократичного контролю. Чи полегшує це ведення бізнесу? Чи збільшує надходження до бюджету? Швидше, навпаки – демотивує підприємців і змушує багатьох шукати тіньові варіанти, або взагалі згортати діяльність.
Скандали навколо економічних рішень уряду Шмигаля стосуються не лише податкового тиску, а й безглуздих витрат. Найяскравішим прикладом стала історія із купівлею застарілих ядерних реакторів у Болгарії, на чому наполягав президент. Як зазначає нардеп Ярослав Железняк, йшлося про витрати у 27-30 мільярдів гривень без чітких пояснень, навіщо ці блоки потрібні і як їх можна буде експлуатувати.
Це рішення викликало обурення навіть у провладної фракції у Верховній Раді. Депутати відмовилися голосувати за законопроект, проте президентська команда все ж таки знайшла спосіб проштовхнути рішення, видавши його за стратегічну потребу країни. Деякі парламентарі вже заявили, що замість підтримки економіки ці кошти фактично потрапили до "чорної діри" корупційних схем та незрозумілих фінансових махінацій.
Усі експерти сходяться в одному. Економіка є вкрай важливою для країни. Нерозумно рахувати, через скільки часу економіка РФ впаде настільки, що вона не зможе більше вести війну високої інтенсивності проти України. Потрібно навпаки зробити все для того, щоб розвивати свою економіку, підтримувати бізнес і жорстко боротися з корупцією. Але схоже, що це ще те завдання із зірочкою для прем'єра Дениса Шмигаля та його команди.
Новини