Головна Новини Фінанси 2024 Вартість сировини зросла в 70 раз: невідомі компанії наживаються на будівництві фортифікацій
commentss НОВИНИ Всі новини

Вартість сировини зросла в 70 раз: невідомі компанії наживаються на будівництві фортифікацій

Щось незрозуміле відбувається із цінами на корисні копалини, які штучно завищують в десятки разів

9 серпня 2024, 15:30
Поділіться публікацією:

Скандал довкола відновлення "Охматдиту" — це лише квіточки, набагато цікавіші події відбуваються зараз з цінами на корисні копалини. Особливо з тими, які використовуються в будівництві фортифікаційних споруд, заявив економіст Павло Вернівський.

Вартість сировини зросла в 70 раз: невідомі компанії наживаються на будівництві фортифікацій

Фортифікації

За його словами, раз в квартал надрокористувачі мають подавати в Державну податкову інформацію про ціни на корисні копалини. І в цьому кварталі виникла ситуація, коли невідомі компанії подали звіти з аномальними цінами, де вартість деякої сировини зросла в 70 разів.

"Тут можна було припустити, що це якась технічна помилка, але чи може бути помилка одночасно на 20 різних копалинах? Ні звичайно", — відзначив експерт.

За його інформацією, ціни на пісок виросли в 20 разів, на воду в 10 разів, глина подорожчала у 8 разів, а вапняк у два рази.

"Все це сировина для виробництва бетону. І перше, що приходить на думку, це те що хтось на ринку реалізував цю сировину по дуже завищеній ціні? Питання хто? " — пише у Фейсбуці економіст.

Він припустив, що хтось дорожче продав сировину для виробництва бетону і далі виробник бетонних виробів заклав ці ціни в готову продукцію. При цьому експерт нагадав, що зараз активно використовуються бетонні споруди в будівництві фортифікацій.

"До речі, гірська порода — габро, яку використовують для виробництва памʼятників, теж зросла в ціні в 4 рази. Ситуація аналогічна і хтось теж дуже готується до будівництва меморіалу", — додав експерт.

Більше того, відзначає Вернівський, коли хтось подає звітність з високими цінами, то через це автоматично зростає і стартова ціна, з якої починаються торги за права на родовища, які продають на електронних аукціонах – адже її вираховують, виходячи з цін на продукцію. І їх зможуть купити лише ті, хто, певно, і заробляє на продажу такої сировини по завищених цінах.

При цьому він додав, що якщо зростає стартова ціна на аукціоні – так само зростає і збір за надання надр у користування без аукціону. Так, лише півтора роки тому уряд дав поштовх розвитку малого бізнесу у надрокористуванні, дозволивши власникам невеликих ділянок до 25 га площею з покладами місцевої будівельної сировини брати їх у розробку без аукціону і лише зі сплатою збору. І нині через аномально завищені ціни відповідно виріс і розмір збору. Тож малий бізнес з видобутку, наприклад, того ж піску стає вже не таким привабливим, і про швидку відбудову країни говорити буде все складніше, вважає економіст.

Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав про скандал, який виник довкола будівництва національного меморіалу.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини