Головна Новини Фінанси 2025 Податкова перевела важливі відкриті дані “в тінь”: порушили обов'язкову процедуру
commentss НОВИНИ Всі новини

Податкова перевела важливі відкриті дані “в тінь”: порушили обов'язкову процедуру

Відкриті дані - це реальний інструмент для контролю, конкуренції, довіри та розвитку

10 липня 2025, 19:56
Поділіться публікацією:

Відкритість та прозорість — підгрунтя, на якому має будуватися бізнес в Україні, однак практика Державної податкової служби може підірвати ці принципи. З лютого 2022 року Податкова перестала публікувати низку важливих відкритих даних, зокрема, дані про податковий борг та реєстр платників єдиного податку. 

Податкова перевела важливі відкриті дані “в тінь”: порушили обов'язкову процедуру

Фото з відкритих джерел

Таке рішення призводить до значних ризиків у бізнес-середовищі, зазначають в “Опендатабот”. Аналітики пояснюють, що, за інформацією Податкової, було проведено трискладовий тест для обґрунтування закриття. Однак, як пише “Опендатабот”, процедура проведення тесту відрізняється від передбаченої законом — адже жодних засідань, робочих груп та залучення експертів не було. 

Зазначають, що Податкова закрила частину важливих відкритих реєстрів, зокрема, інформацію про анулювання реєстрації платників ПДВ, податковий борг, реєстри платників єдиного податку та ПДВ.

В “Опендатабот” повідомили, що на запит щодо процедури тестування Податкова пояснила, що робочих груп не створювали, засідання не фіксували, а аналіз проводили лише внутрішніми підрозділами, без участі зовнішніх експертів. 

“Процедура — неформалізована, аналітичні докази шкоди від відкритості даних — відсутні. Це все суперечить базовим принципам відкритості, адже трискладовий тест мав би бути прозорим, з фаховим аналізом та участю представників бізнесу та сектору безпеки”, — повідомили аналітики. 

Засновник "Опендатабота" Олексій Іванкін пояснив, що закриття інформації про податковий борг — один із найгостріших кроків. За його словами, ці дані використовуються бізнесом щодня: для перевірки контрагентів, уникнення шахраїв, оцінки ризиків у закупівлях чи партнерствах. Тим часом податковий борг — це ключовий індикатор фінансової дисципліни компанії. За його словами, втрата такого інструменту ставить добросовісних підприємців у нерівні умови. Водночас недобросовісні — отримують додаткові можливості приховувати проблеми.

“Це підриває довіру, створює поле для шахрайства і шкодить економічній безпеці держави. Втрата доступу до таких даних напряму впливає на якість рішень, які приймають підприємці, інвестори та громадяни, а робота через кабінет ДПС вбиває будь-яку автоматизацію. Водночас рішення, які ухвалюються без зрозумілих критеріїв і підзвітності — це ризик корупції та маніпуляцій”, — наголошує аналітик.

В “Опендатабот” переконані, що відкриті дані — це реальний інструмент для контролю, конкуренції, довіри та розвитку. Їх закриття без належного обґрунтування — це крок назад у цифровій трансформації держави.

Нагадаємо: портал “Коментарі” писав, які податки зростають в Україні. 




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини