Головна Новини Фінанси 2025 Популізм чи економічний ризик: як ініціатива Кабміну може вдарити по фармацевтичному ринку
commentss НОВИНИ Всі новини

Популізм чи економічний ризик: як ініціатива Кабміну може вдарити по фармацевтичному ринку

Ініціатива Кабміну може призвести до дефіциту ліків: Лямець

17 лютого 2025, 16:51
Поділіться публікацією:

Президент України Володимир Зеленський днями підняв питання високих цін на ліки та заявив про необхідність розв'язати цю проблему. 12 лютого Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11493, який обмежує торговельні націнки на ліки. У Кабміні анонсували зниження цін на 30% на 100 найбільш популярних препаратів уже з 1 березня. 

Популізм чи економічний ризик: як ініціатива Кабміну може вдарити по фармацевтичному ринку

Ілюстративне фото

Однак, економічний експерт Сергій Лямець переконаний, що ця ініціатива може мати критичні наслідки для економіки.

Головні положення нового регулювання включають:

  • граничні гуртові надбавки – не більше 8%.

  • обмеження націнки в аптеках: 10-25% для рецептурних ліків, 35% для безрецептурних.

  • заборону маркетингових договорів між виробниками та аптеками.

За оцінками аналітика, ці заходи можуть спричинити значне скорочення податкових надходжень. Лише у 2024 році роздрібні аптечні мережі сплатили понад 7,6 млрд грн податків, а гуртові компанії – ще більше, зазначає експерт. Через зниження прибутковості прогнозовані втрати держбюджету у 2025 році можуть скласти близько 8 млрд грн.

“Орієнтовно, податкові надходження від роздрібної торгівлі зменшаться на 70%. В абсолютних цифрах це приблизно 5,3 млрд грн на рік. Гуртова торгівля теж отримала від Кабміну "рознарядку" – вкластися у 8% націнки. Фактично, їх націнка зменшиться на чверть та буде обмежена квотами, а це призведе до зниження податкових надходжень у 2,4 млрд грн. Разом — майже 7,7 млрд грн на рік”, — пояснив Лямець.

Втрати від нововведень понесуть виробники, але їхні податкові надходження, як зазначив експерт, зменшаться через зниження відпускної ціни — орієнтовно 2%, що становитиме “ мінус 60-70 млн грн податку на прибуток”. Тож, за підрахунками експерта, втрати бюджету у 2025 році становитимуть близько 8 млрд грн.

Окрім цього, запроваджене обмеження маркетингових договорів може призвести до кризи в аптечному секторі: скорочення надходжень аптек, зменшення асортименту, звільнення працівників, а в деяких випадках – до закриття аптек. Це, своєю чергою, вдарить по пацієнтах, які можуть зіткнутися з дефіцитом ліків.

Експерт зазначив, що ці кроки можуть спричинити кризу у галузі, перерозподіл ринку, дефіцит ліків (зокрема, через порушення внаслідок запровадження квот, налагоджених ланцюгів постачання), закриття аптек, звільнення працівників.

Сергій Лямець застерігає: жорстке адміністративне регулювання призведе не до зниження цін, а до скорочення конкуренції, монополізації ринку та подорожчання ліків у майбутньому. На його переконання, Кабміну необхідно переглянути ініціативи, провести консультації із бізнесом та запровадити більш збалансований механізм регулювання, який не завдасть шкоди ринку та пацієнтам.

Нагадаємо, що на початку лютого, як писав портал “Коментарі”, “тисячу від Зеленського” отримали майже 12 млн громадян.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини