Рубрики
МЕНЮ
Slava Kot
За п’ять місяців 2025 року українські суди винесли понад 2 тисячі рішень у справах про корупцію. Це на 37% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Водночас лише 2% обвинувачених отримали реальні терміни ув’язнення, а у 97% випадків корупційна діяльність обмежується штрафом.
Як карають корупціонерів в Україні. Фото з відкритих джерел
Згідно з аналізом даних Opendatabot з Єдиного державного реєстру корупціонерів, суди розглянули у 2025 році 2 032 справи пов’язані з корупцією. Це свідчить про поступове відновлення антикорупційної активності після спаду у 2022–2023 роках, адже через війну подання декларацій було відтерміновано, а кількість рішень скоротилася майже втричі.
Ситуація змінилася у 2024 році, коли було повернуто обов’язкове декларування, зокрема, й за попередні періоди. Тепер суди знову активно виносять рішення. Однак основним покаранням для корупціонерів стали штрафи.
Абсолютна більшість справ про корупцію стосується порушення фінансового контролю. Йдеться про неподання декларацій або їх неправильне заповнення. Загалом таких рішень 1 487, що становить понад 73% від загальної кількості. Справ за отримання хабарів – 347. Ще 70 рішень стосуються конфлікту інтересів.
Лідером за перші 5 місяців 2025 року у кількості справ про корупцію стала Вінницька область – 182 рішень. Слідом йде Одеська — 168 рішень, Львівська – 147, Дніпропетровська – 116 та Київська область — 115.
Області України за кількістю покарань за корупцію
У 2025 році найвищий штраф за корупцію отримав аспірант музичної академії з Києва – 680 тисяч гривень. Він за гроші "допомагав" іноземцям з вступом та навчанням. Найбільший термін ув’язнення присуджено сержанту з Сумщини – 10 років. Він привласнив тепловізор та пристрій нічного бачення, отримані для військового підрозділу, й намагався їх продати.
Раніше портал "Коментарі" повідомляв, що соціологи дізналися, яке покарання українці хочуть для корупціонерів.
Також "Коментарі" писали, що Ілон Маск назвав війну в Україні найбільшою корупційною схемою.